Tridsať eur na hodinu. Toľko v priemere stojí základná hodinová sadzba súkromného detektíva na Slovensku. Plus ďalšie náklady. Benzín, fotografie, videozáznamy… “Za informácie o vás je ochotný zaplatiť jednotlivec, ale aj veľká firma,“ hovorí Mikuláš Czocher, konateľ bratislavskej firmy A3P, ktorá poskytuje detektívne služby a osobnú ochranu. V knihách, vo filmoch a v seriáloch pomáhajú súkromní detektívi advokátom pri získavaní dôkazov. Takmer vždy pracujú v preoblečení a často niekoho sledujú. Fajčia, pijú drinky v baroch. Stretávajú sa s taxikármi, recepčnými, bývalými väzňami, ktorých ešte ako policajti dostali za mreže. Zväčša sú to drsní muži, ktorí sa na miestach činu zrážajú s policajnými vyšetrovateľmi. Po novembri 89 sa aj u nás “rozbehli“ súkromné bezpečnostné služby, ktoré sa venujú stráženiu objektov, prevozu peňazí, ochrane podnikateľov a celebrít. Nemajú však práve najlepšiu povesť. Verejnosť si ich spája s mafiou a skrachovancami od polície. Ale nájdete aj súkromné detektívne očká. “Povesť serióznych agentúr pokazili SBS-ky,“ myslí si Mikuláš Czocher.
HALÓ! DETEKTÍV?
Kancelárie v okrajových častiach mesta bez pevnej telefónnej linky len s mobilným číslom a večne zapnutým odkazovačom. O ich sídle v budove nevie ani vrátnik. To je predstava o súkromnej detektívnej kancelárii na Slovensku. Samozrejme, existujú aj takéto agentúry, ale tie serióznejšie fungujú na adrese totožnej s obchodným registrom. Vykradnutý byt, lúpežné prepadnutie, podvod pri predaji bytu alebo znásilnenie. Obete sa často krát hanbia ísť vypovedať na políciu. “Všetko sú to záležitosti, keď sa ľudia obracajú na súkromného detektíva. Často kontaktujú políciu aj nás,“ vysvetľuje Mikuláš Czocher. “Súkromní detektívi pracujú na objednávku. Zákon im umožňuje zisťovať skutočnosti, ktoré môžu slúžiť ako dôkazný prostriedok v konaní pred súdom. Stáva sa, že spolupracujú aj s políciou a navzájom si odovzdávajú informácie.“
ŠPEH VO FIRME
U súkromného detektíva si môžete objednať informácie o tom, ako a kde človek žije, s kým sa stýka a aké má finančné zázemie. “Očko“ vám môže prísť na stopu aj v zamestnaní. Firmy už bežne využívajú služby súkromných detektívnych agentúr, ktoré zbierajú dôkazy o prešľapoch alebo aj o neschopnosti zamestnancov. “Vyšetrujeme napríklad únik informácií,“ upresňuje Mikuláš Czocher. “Predstava, že sa náš človek zamestná vo firme a špehuje svojich nových kolegov, tajne ich nahráva na diktafón, fotografuje a večer po ,šichte’ v novom zamestnaní beží do kancelárie odovzdať informácie, je skreslená. Hľadáme ľudí ,zvnútra’, ktorí sú ochotní spolupracovať. Kým by sa náš človek v prostredí zorientoval, získal si dôveru kolegov, trvalo by to dlho a ako nový by bol aj podozrivý,“ prezrádza. Na takúto prácu využívajú detektívne agentúry spolupracovníkov. “Predmetom našej činnosti je aj ochrana osôb,“ pokračuje v rozprávaní. Na Slovensku podľa neho existuje veľa ľudí, ktorí to potrebujú, alebo si myslia, že to potrebujú. “Človek ide do výšky, na akú má,“ povie s úsmevom.
SLEDOVAČKA
Sú to hodiny a hodiny čakania a pozorovania. “Nič pikantné človek nevidí. Detektív alebo spolupracovník agentúry, takzvaný ,pátrač’, sedí v aute, zapíše si čas, vyfotí dotyčnú osobu. Vtrhnutie do objektu s fotoaparátom neprichádza do úvahy. S tým by sa agentúra mohla dostať do veľkých právnych problémov,“ pokračuje Mikuláš Czocher. “Výsledky sledovania a pátrania súkromného detektíva môžu urýchliť rozvod, delenie majetku či výpoveď v zamestnaní. Takisto môžu prekaziť kšefty veľkých aj malých firiem,“ spresňuje. “Získané informácie môžu detektívi povedať iba osobe, ktorá si ich služby objednala.“
BEZ PRESTROJENIA
“Podľa zákona súkromní detektívi nemôžu používať prestrojenie ani sa vydávať za iné osoby,“ dozvedáme sa. “Agentúry si vyberajú na spoluprácu takých ľudí, ktorí sú nenápadní, alebo takých, ktorí sa v prostredí pohybujú už dávnejšie a sú ,naladení’ na spoluprácu,“ prezrádza ďalej. Toto tvrdenie pripomína informácie z webovej stránky SIS. Uvádza sa tam, že ak sa človek uchádza o prácu v informačnej službe, môže si poslať žiadosť alebo čakať, že si SIS vyberie na spoluprácu práve jeho. “Nestáva sa, že by sa súkromný detektív pri práci prezradil,“ pochválil sa Mikuláš Czocher.